EMI

Kursy EMI to początek mojej fascynacji pracy z traumą. Zaczęła się ona w 2012 roku w Milton Ericson Institut Rottweil/Niemcy z wykładowcą Dr. Woltemade Hartman z The Milton H. Ericson Institutes of Soudh Afrika.

EMI to innowacyjna metoda terapii stosowana w pracy z traumą, przeżyciami emocjonalymi i stresowymi. Również dla uwolnienia traumy z dzieciństwa. Jak działa EMI?
Terapeuta kieruje ruchami oczu w ponad 20 kierunkach, a także ruchami okrężnymi. W przeciwieństwie do EMDR, EMI działa z powolnymi ruchami oka, które pokrywają całe „okno snu”, pracuje się w różnych kierunkach, obejmując całe pole widzenia, w którym stresujące doświadczenie jest przechowywane. W czasie pracy wyraźnie pokazują się przeskoki oczu, co oznacza w tym kierunku pacjent nie chce czegoś widzieć, coś każe mu stamtąd uciekać. Zadaniem EMI jest ostrożne wejście w tą przestrzeń, obserwacja uwalniających się emocji i rozpuszczenie ich.

Co się dzieje w EMI?

Badacze mózgu odkryli, że mózg zmienia się podczas traumatycznych doświadczeń. To pokazuje, jak głębokie mogą one być.

EMI to sposób na aktywację samoleczenia nieświadomych sieci neuronowych. Ponieważ z jednej strony istnieją bardzo bezpośrednie powiązania między naszymi ruchami gałek ocznych, a pamięcią sensoryczną i emocjonalną, (stare) stresujące wspomnienia można wydobyć w bardzo krótkim czasie.

Mózg sortuje stresujące doświadczenia i wspomnienia, dzięki czemu można je „uwolnić” do pamięci długoterminowej. Negatywne odczucia z tym związane stają się znacznie słabsze lub całkowicie zanikają. Stare wspomnienia nie szerzą strachu ani żalu. To daje wielką ulgę.

Leczenie EMI jest możliwe u dorosłych, dzieci i młodzieży.
Oprócz rozwiązywania traumatycznych zdarzeń, EMI można również wykorzystać do:

  • Aktywowania umiejętności, ale tym razem w połączeniu z pozytywnymi wspomnieniami i uczuciami,
  • Redukcji stresu.,
  • Zaburzeń lękowych odłączając automatyczne reakcje strachu.,
  • Transformacji żalu i straty, naturalnej reakcji człowieka na utratę.