Somatic Experiencing

Studia odbyłam w latach 2014-2017 prowadzone przez Heike Gattner w Osterberg-Institut der Karl Kübel Stiftung/Niemcy w Europejskim Insytutcie Somatic Experiencing (SE)® (European Association For Soamtic Experiencing (SE)®).

Kursy z Dr. Peter A. Levine organizowane były przez Centrum Wewnętrznej Ekologii (Zentrum Für Innere Ökologie) Zürich/Szwajcaria i odbywały się w Bad Boll i Weggis w Szwajcarii.

Dr. Peter A. Levine – twórca SE, Somatic Experiencing®. Dyrektor edukacyjnej i badawczej organizacji non-profit Somatic Experiencing Trauma Institute, USA. zajmującej się leczeniem i zapobieganiem skutkom traumy na całym świecie. Zdobył doktorat z biofizyki medycznej i psychologii. W trakcie swoje długoletniej kariery naukowej zajmował się badaniem stresu i traumy. Jest autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Pracował jako konsultant do spraw stresu dla NASA w trakcie prac nad programem kosmicznym. Nauczał w ośrodkach terapeutycznych, szpitalach, i klinikach na całym świecie. Do dzisiaj prowadzi szkolenia i seminaria.

Miałam zaszczyt spotkać Petera Levine’a i z nim pracować w Szwajcari. Szczególnie interesującym spotkaniem było seminarium Das Nadelohr. (Ucho Igielne)

Metoda SE jest stosowana w leczeniu zaburzeń post-traumatycznych. A właściwie z każdym przypadkiem traumy. Szokowej, pourazowej, powojennej, zranieniowej, pooperacyjnej, przemocy domowej, fizycznej i psychicznej, wykorzystywania, wstydu i wielu tematów związanych z zaburzeniem psychiki spowodowanej przekroczeniem osobistej granicy.

Symbolem SE stał się tygrys. Jest to związane z jednym z pierwszych interesujących spotkań terapeutycznych P. Levia, w którym empatycznie połączył się ze swoją pacjentką wspierając ją w uwolnieniu traumy z dzieciństwa, kiedy jej uwięzona w czasie operacji energia zaczęła się uwalniać. P. Levine zauważył, że „przebiera nogami” i w tym momencie pojawił mu się obraz tygrysa, zawołał: tygrys, a pacjentka zaczęła „uciekać” pozwalając sobie na dokończenie zatrzymanego procesu w dzieciństwie, kiedy nie mogła uciec od operacji.

Wspaniały przykład pokazujący uwalnianie energii zatrzymanej w ciele poprzez szok traumatyczny. Ciało dostało możliwość kontynuowania zablokowanego procesu ucieczki. System nerwowy mógł dokończyć nagle zatrzymany ruch. Proces ten uwalnia ogromne pokłady energii wykorzystywane do utrzymywania traumy, czy to strach czy też cokolwiek innego. Ona już nie rezonuje w sytuacjach zbliżonych do tych, kiedy przeżyło się daną traumatyczną sytuację. Bo ona jest uwolniona.

Istotnym elementem w pracy z SE jest różnorodność podejścia do pacjenta. Jak również to, że nie ma potrzeby opisywania konretnego tematu, wystarczy o nim pomyśleć, a ciało pokaże symptomy i reakcje emocjonalne. Szczególnie ważne w pracy ze wstydem.

Dr. Peter A. Levine:
„Człowiek przychodzi na świat z wrodzoną zdolnością do przezwyciężenia traumy. Wierzę nie tylko, że trauma jest uleczalna, ale że proces leczenia może być katalizatorem głębokiego przebudzenia – bramą wiodącą do autentycznej transformacji emocjonalnej i duchowej”

„Pokonując destrukcyjne siły traumy, możemy za pomocą swojego wewnętrznego potencjału wznieść się na nowe wyżyny mistrzostwa i wiedzy.”