Refleksoterapia na stopach
Certyfikację otrzymałam w 1993 roku w Szkole Naturalnej Medycyny Paracelsus w Bremen/ Niemcy (Deutsche Paracelsus Schulen für Naturheilverfahren in Bremen).
Refleksologia, lub terapia „zonowa” (Wikipedia) – metoda terapii holistycznej polega na uciskaniu odpowiednich punktów znajdujących się na stopach, zwanych refleksami. Według zwolenników tej metody każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny bądź część ciała. Według osób zajmujących się tą metodą poprzez uciskanie tych miejsc za pomocą kciuka i palców, poprawia się krążenie i stymuluje układ nerwowy, w celu uregulowania zaburzonych funkcji organizmu. Refleksolodzy twierdzą, że wspomaga się w ten sposób naturalny proces samoleczenia.
Mapa stóp
Mapa stóp pokazuje strefy refleksów, jakie według refleksologii można znaleźć na podeszwach stóp. Istnieje podobna mapa pokazująca te pozycje na wewnętrznych częściach dłoni.
Przyjęta zasada działania
Według refleksologii ciało ludzkie dzieli się na 5 par stref, zwanych zonami, które biegną od czubka głowy do stóp i rąk, gdzie znajdują swoje zakończenie w obszarach refleksów. Jeśli któryś z organów jest obecny w jednej lub dwu zonach, odpowiadający mu obszar refleksów można znaleźć w tej samej strefie na stopach. Kiedy uciskamy te miejsca, stymulujemy przepływ energii, która ma działać uzdrawiająco na znajdujące się w zonie narządy.
Refleksologia, będąc terapią holistyczną, opiera się na koncepcji, w której cały ludzki organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach. Zgodnie z tą teorią żaden z organów nie funkcjonuje w izolacji, ale współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Dlatego też nagromadzenie toksyn w jednej z części ciała prowadzi do tego, że pozostałe muszą pracować ciężej, żeby skompensować zaburzenia energii. Poprzez pracę na refleksach stóp refleksolog ma powodować usunięcie toksyn blokujących kanały energetyczne i doprowadzić organizm do naturalnego stanu równowagi energetycznej.
Warto jest zrobić obrys stóp na kartce papieru, zaznaczyć zmiany na stopach, np. odciski, pęknięcia, głębokie linie itp. i powtórzyć to po kilku zabiegach dla porównania zmian.
Historia
Według zwolenników tej metody początki refleksologii sięgają starożytności. Malowidła znalezione w egipskim Grobowcu Lekarza w Sakkarze przedstawiają starożytnych terapeutów uciskających stopy i dłonie swoich pacjentów. Również Chińczycy korzystali z metody uciskania punktów na stopach wraz z zabiegami akupunktury.
Dzisiejszą refleksologię znamy dzięki Eunice Ingham, która w latach 30. XX wieku rozpowszechniła tę metod. Kiedy po raz pierwszy się z nią zetknęła była pod tak wielkim jej wrażeniem, że zrezygnowała ze szpitalnego etatu i rozpoczęła praktykę prywatną jako refleksolog. Napisała następnie pierwszą książkę o refleksologii, by później otworzyć pierwszą specjalistyczną szkołę kształcącą refleksologów (w tym też czasie „terapia zonowa” została przemianowana na refleksologię). Ingham poświęciła 40 lat swego życia na praktykę i propagowanie tej metody leczenia. Odeszła w 1974 roku.
Wyrównywanie energii czakramów na stopach
Wyrównywanie energii czakramów na stopach harmonizuje energię w ciele fizycznym i energetycznym. Umożliwa głębszy kontakt z Duszą. Zabieg najlepiej przeprowadzać po zakończonym masażu stóp. Pozwala na głębokie odprężenie.
Dla lepszego odprowadzania toksyn z organizmu zalecane jest picie dużej ilości wody.